PMBOK یک استاندارد یا یک متدولوژی؟

مانند هر حرفه ایی، مدیریت پروژه نیز شامل انواع مختلفی از استانداردها، فرآیندها و شیوه های یکپارچه است. مطالعه مدیریت پروژه، نیازمند فهم درستی از مفاهیم و یادگیری استانداردها و روش ها می­ باشد. بسیاری از سوال­‌ها و بحث­‌ها در مورد تفاوت بین استانداردها و متدولوژی، مربوط به راهنمای PMBOK است. آیا این یک استاندارد است یا متدولوژی؟

به منظور ارائه یک پاسخ جامع، ابتدا به تعریف مفاهیم اولیه مدیریت پروژه می­ پردازیم:

  • فرآیند های مدیریت پروژه (Project Management Pocess):

فرآیندهای مدیریت پروژه شامل برنامه ریزی، اجرا و کنترل در چرخه عمر پروژه می باشند. تشکیل یک تیم کارآمد و تخصیص مسئولیت ها و تعیین اهداف، از کلیدهای اصلی در فرآیند‌های اولیه مدیریت پروژه می‌باشند.

  • بهترین روش (Best Practice):

یک تکنیک، روش، فرآیند، فعالیت، انگیزه یا پاداش است. اعتقاد بر این است که best practice نتیجه بهتری را در شرایط مشابه نسبت به هر روش، فرآیند و… دیگری ارائه می­دهد.

همچنین می تواند به عنوان کارآمد­ترین و موثرترین راه برای انجام یک کار تعریف شود، که از طریق تکرار در طول زمان برای تعداد زیادی از افراد ثابت شده است.

  • استاندارد (Standard):

استاندارد، یک سند است که توسط اجماع عمومی تعیین شده و توسط یک سازمان شناخته شده تصویب شده است که برای استفاده عموم و مکرر از قوانین، رهنمودها یا خصوصیاتی برای فعالیت­ها یا نتایج آنها فراهم می کند.

هدف از استاندارد، دستیابی به درجه مطلوبی از نظم در یک زمینه خاص است. استانداردها تحت فرآیندی مبتنی بر تعادل و best practice و توافق عمومی توسعه یافته­‌اند. آنها کاملا مورد آزمایش قرار گرفته و اجرا شده­اند.

  • متدولوژی (Methodology):

متدولوژی یک مجموعه ای از ایده ها یا فرآیندها یا رویه هایی است، که برای فرآهم آوردن و یا ارائه یک نتیجه شناخته شده به‌تدریج شکل می‌گیرند. مانند تکمیل کردن یک پروژه خاص.

متدولوژی مسیر را مشخص می کند و مراحل مورد نیاز، نحوه انجام آنها و زمانبندی برای تکمیل پروژه را فراهم می­آورد. سود و هدف یک متدولوژی خاص دستیابی به بهبود و به حداکثر رساندن بهره‌وری کلی است.

  1. راهنمای PMBOK یک استاندارد یا یک متدولوژی؟

با توجه به مطالب گفته شده، راهنمای PMBOK یک استاندارد است. زیرا قوانین و دستورالعمل های خاصی را که در طول اجرا و مدیریت پروژه ها دنبال می شود، مشخص می کند.

  • چگونه از استاندارد به متدولوژی برسیم؟

در ابتدا بیاید آنچه را باید متدولوژی شامل شود مشخص کنیم: باید شامل یک فریم از فرایندهای اصلی یا روش هایی باشد که به طور موثر پروژه تمام شده را تحویل میدهد. در این فرایندها، الگوها، دستورالعمل ها و مطالعات موردی باید تهیه شوند و به­منظور کمک به هدایت پروژه در طول چرخه حیاتش مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه بسیار مهم است که آنها قابلیت سفارشی سازی را داشته باشند و با فرایندهای موجود در سازمان مورد نظر سازگار شوند.

جمع بندی:

استاندارد و متدولوژی ، باید با یکدیگر کار کنند تا بتوانند یک مدیریت پروژه جامع را ایجاد کنند. در بستر این دو، کارکنان سازمان این توانایی را دارند تا به‌طور موثر تمامی جنبه های پروژه خود را مدیریت کنند و حداکثر بهره‌وری را در رابطه با زمان، هزینه‌ها، کیفیت، ریسک و… بدست آورند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *